Zasobniki ciepłej wody użytkowej stanowią alternatywę dla podgrzewania wody przy pomocy centralnych systemów ogrzewania. Urządzenia tego typu służą m.in. zapewnianiu stałej temperatury strumienia, efektywnej cyrkulacji możliwości korzystania z wody o identycznym ciśnieniu w wielu miejscach jednocześnie. Zasobniki CWU mogą być wykonane z różnych materiałów, a o ich rodzajach i zaletach opowiadamy w poniższym artykule.
Materiały, z jakich najczęściej wykonane są zasobniki CWU
Materiał, z jakiego wykonany jest zasobnik CWU, w dużej mierze wpływa na trwałość całej konstrukcji. Do najpopularniejszego z nich należy stal nierdzewna. Kwasoodporne właściwości stali decydują o wytrzymałości zasobnika, a gładka powierzchnia wewnętrzna zapobiega odkładaniu się osadów, które mogłyby sprzyjać rozwijaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto podkreślić, że stalowe zasobniki wyróżniają się także bardzo długą żywotnością, którą oszacować można nawet na kilkanaście lat.
Zastosowanie stali nierdzewnej znacząco zwiększa cenę zasobnika CWU, dlatego też wiele osób decyduje się na tańszą alternatywę, jaką jest emalia. Jest to materiał, który cechuje się mniejszą trwałością niż stal nierdzewna, dlatego też we wnętrzu zasobnika z czasem mogą pojawiać się drobne pęknięcia. Determinują one szybsze zużycie urządzenia, jednak nie stanowią zagrożenia i problemu, jeżeli zasobnik został wcześniej wyposażony w specjalne zabezpieczenia antykorozyjne, które pozwalają na wieloletnią, bezpieczną eksploatację.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zasobnika CWU?
Choć wybór odpowiedniego materiału odgrywa znaczącą rolę podczas zakupu zasobnika CWU, warto zwrócić także uwagę na inne parametry, które przyczyniają się do zwiększenia wydajności i funkcjonalności urządzenia. Przede wszystkim należy dobrać pojemność, która dostosowana będzie bezpośrednio do liczby użytkowników zasobnika. W przypadku niewielkiej liczby domowników, w zupełności wystarczą zasobniki o pojemności 100-150l, jednak dla dużej rodziny lepszym rozwiązaniem będzie zakup większego urządzenia, które bez problemu pomieści ok. 200-300l wody.
Ponadto zasobniki CWU dzielą się na tradycyjne (z wężownicą) i warstwowe. Pierwsze z nich pracują w oparciu o grzałkę elektryczną i lepiej sprawdzą się w przypadku mniejszej liczby użytkowników. Zasobniki warstwowe to urządzenia o bardziej skomplikowanej konstrukcji, dzięki której możliwe jest swobodnej magazynowanie dużej ilości ciepłej wody. Warto zainwestować także w zasobnik wyposażony w czujnik temperatury, co ochroni wodę przed przegrzaniem, a urządzenie przed kamieniem, mogącym zniszczyć całą konstrukcję.
Niezależnie od tego, jaki zasobnik wybierzesz, zawsze warto skorzystać z oferty zaufanego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość i trwałość wykonywanych urządzeń. Niezwykle ważny jest także odpowiedni montaż, który niekiedy może odegrać kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu zasobnika.