Farmy wiatrowe stanowią jeden z elementów OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Mają wiele zalet: przede wszystkim są przyjazne dla środowiska; wytwarzanie energii pozyskanej z wiatru pozwala obniżyć emisję szkodliwego CO2. Zajmują niewielką powierzchnię i mogą być montowane nawet na nierównych terenach. Energia z wiatru jest nie tylko darmowa, ale i niewyczerpywalna, czyli odnawialna właśnie.
Inwestycja w farmę wiatrową pozwoli także w dużym stopniu uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy prądu.
Jakie rodzaje turbin wyróżniamy?
Zasadniczo wyróżnia się turbiny o poziomej i o pionowej osi obrotu. Najbardziej rozpowszechnione są te pierwsze, składające się z wieży i wirnika z trzema łopatami.
Istnieją konstrukcje z dwiema lub z jedną łopatą.
Turbiny o pionowej osi obrotu mają kształt litery „S” i praktycznie nie są stosowane. Nie nadają się zwłaszcza do terenów, na których wiatry wieją ze słabą siłą, gdyż urządzenia te nie są w stanie osiągnąć prędkości większej, niż prędkość wiatru w danym momencie.
Jak zbudowana jest turbina wiatrowa?
Każda z oferowanych przez naszą firmę turbin wiatrowych, składa się ze stalowej wieży, której wysokość wynosi od 30 do 100 metrów. Na jej szczycie umieszczony jest silnik i przekładnia zębata, obracające wirnik oraz gondolę w kierunku wiatru.
W gondoli również znajdującej się na wieży umieszczone są:
- generator,
- przekładnia,
- system sterowania, monitorujący siłownię,
- układy smarowania oraz chłodzenia,
- hamulec.
Razem z gondolą zamocowany jest wirnik; serce każdej turbiny wiatrowej. To właśnie on przekształca energię wiatru w energię mechaniczną. Zadaniem generatora jest jej zamiana w energię elektryczną.
Wirnik z trzema łopatami, obracającymi się z prędkością sięgającą trzydziestu obrotów na minutę, osadzony jest na wale wolnoobrotowym. Dzięki przekładni, połączonej z wałem szybkoobrotowym, prędkość obrotów wzrasta do 1 500 na minutę.
Budowa turbiny wiatrowej nie jest zatem skomplikowana. Urządzenie to jest jednocześnie bardzo wydajne i pozwala wygenerować energię niezbędną, do wytworzenia energii elektrycznej.