Dystrybutor to przyrząd pomiarowy umożliwiający obliczenie kosztów przetoczonego paliwa. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi musi być poddawany okresowej legalizacji.
Czym jest legalizacja dystrybutorów paliwa
Dystrybutory paliwa podlegają legalizacji w myśl rozporządzeń dotyczących badań odmierzaczy paliw oraz Ustawy Prawo o miarach. Wzorcowanie sond pomiarowych należy do obowiązków Okręgowego Urzędu Miar. Ich legalne użytkowanie odbywa się w oparciu o Ocenę Zgodności producenta lub wydawane przez OUM Zatwierdzenie Typu.
Rozróżniamy kilka rodzajów legalizacji, wśród których do najważniejszych należą:
- Legalizacja pierwotna
Legalizacja pierwotna obejmuje nowe dystrybutory paliw i jest dwuetapowa - pierwszy etap procedury przeprowadzany jest przez producenta. Drugi odbywa się po upływie roku od daty zainstalowania urządzenia na stacji. W przypadku dystrybutorów posiadających Zatwierdzenie Typu konieczne jest wykonanie legalizacji już po zainstalowaniu, lecz przed rozpoczęciem ich komercyjnego użytkowania.
- Legalizacja ponowna
Ważność legalizacji obejmuje 25 miesięcy dla dystrybutorów paliw płynnych i 13 miesięcy dla dystrybutorów gazu ciekłego LPG. W obu przypadkach przed upływem wyznaczonego terminu konieczne jest przeprowadzenie legalizacji ponownej poprzez porównanie wskazań sondy z tymi podawanymi przez przepływomierz kontrolny lub kolbę pomiarową.
Oprócz konieczności dokonywania legalizacji okresowych dystrybutory paliw należy sprawdzać każdorazowo w również przypadku ich awarii lub modyfikacji. Jest ona wymagana także w sytuacji, gdy cechy zabezpieczające (plomby nałożone na przepływomierz dystrybutora po poprzedniej legalizacji) ulegną uszkodzeniu. Procedurę trzeba obowiązkowo powtórzyć także wtedy, gdy klient ma wątpliwości co do wskazań podawanych na wyświetlaczu licznika. W takim wypadku Urząd Miar musi przeprowadzić kontrolę cech legalizacyjnych, a w razie zaistnienia takiej konieczności - również sprawdzić, czy urządzenie funkcjonuje poprawnie.