Centrale sterujące stosowane są w miejscach, w których woda deszczowa wykorzystywana jest do celów gospodarczych, takich jak pranie, sprzątanie czy spłukiwanie toalet. Są to w pełni zautomatyzowane urządzenia, które mogą płynnie pracować nawet wtedy, kiedy wody deszczowej nie ma w zbiorniku. Jest to świetny sposób na obniżenie rachunków za wodę. W dzisiejszym artykule opisujemy ich budowę oraz zasadę działania.
Budowa i działanie centrali deszczowej
Inwestycja w centralę deszczową jest opłacalna m.in. ze względu na stale rosnące opłaty za zużycie wody. Śmiało można nazwać je zaawansowanymi technologicznie, nowoczesnymi zbiornikami na wodę deszczową. Urządzenia zbudowane są najczęściej z systemu rynien oraz pionowych spustów, rury wznoszącej oraz filtra mechanicznego. Większość z nich wyposażona jest samozasysającą, zatapialną pompę. Centrala deszczowa jest w pełni zautomatyzowana, a to za sprawą sterowników zamocowanych w zbiorniku. Przez rynny odprowadzana jest woda deszczowa, która następnie oczyszczana jest za pomocą filtrów. Czysta woda trafia do specjalnego zbiornika, w którym może być magazynowana nawet przez kilka miesięcy – bez obaw o zepsucie.
W przypadku całkowitego opróżnienia zbiornika centrala sterująca napełnia go wodą z sieci wodociągowej w celu zapewnienia stałego dopływu wody. Systemy najczęściej montowane są w kotłowni czy garażu, a mogą być umieszczone zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Podczas pracy urządzenie nie wydaje uciążliwych dźwięków, które mogłyby przeszkadzać mieszkańcom budynku.
Jak można wykorzystać systemy wody deszczowej?
Centrale sterujące w systemach wody deszczowej można swobodnie użytkować przez cały rok. W okresie nasilonych opadów w zbiornikach zostaje zebrana woda, która może zostać ponownie wykorzystana podczas suszy. Poza systemami, które połączone są ze skrzynkami ogrodowymi, wyróżnia się także systemy ogrodowo-domowe. Pozwalają one na korzystanie z deszczówki w domu, której można używać do spłukiwania toalety, mycia czy prania.
Warto podkreślić, że instalację systemów deszczowych ogrodowo-domowych warto rozważyć jeszcze przed budową domu. Ze względu na stosowanie ich wewnątrz budynków, konieczne jest wykonanie odrębnej instalacji wodociągowej. Zebrana woda deszczowa może zostać wykorzystana zarówno w domach prywatnych, jak i w większych budynkach mieszkaniowych czy w obiektach użyteczności publicznej.
Warto pamiętać, że dobór odpowiedniej centrali deszczowej powinien być poprzedzony dokładnym wyliczeniem przewidywanego zużycia wody na ogrodzie lub w budynku. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy montażowej, a jednocześnie zakupić urządzenie pochodzące od zaufanego producenta, który zapewni najwyższą jakość oraz trwałość centrali.