Nawozy płynne stosowane są w rolnictwie na bardzo dużą skalę, m.in. ze względu na ich uniwersalność oraz efektywność działania. Poszczególne substancje różnią się od siebie składem, a także przeznaczeniem, jednak większość z nich wymaga magazynowania w specjalnie przystosowanych do tego celu zbiornikach. W artykule opisujemy, jakie nawozy płynne najczęściej są w nich przechowywane.
Jak powinny być magazynowane nawozy płynne?
Warto rozpocząć od wyjaśnienia, jak właściwie powinny być przechowywane nawozy płynne. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, substancje tego typu muszą być składowane w specjalnych zbiornikach, które odznaczają się wytrzymałością i szczelnością, a także posiadają niezbędne certyfikaty jakości. Zbiorniki na nawozy płynne najczęściej wykonane są z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, m.in. promieniowania UV, lecz także na korozję, kwasy czy sole. Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do bezpośrednich wymagań gospodarstwa, a wszystkie z nich muszą być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Wyróżnić można 3 najpopularniejsze modele zbiorników, w których można przechowywać nawozy płynne, a są to:
- zbiorniki jednopłaszczowe, wykonane z jednej warstwy polietylenu,
- zbiorniki dwupłaszczowe, wykonane z dwóch warstw polietylenu, między którymi znajduje się wolna przestrzeń, do której – w razie nieszczelności – wycieka składowana substancja,
- zbiorniki elastyczne, idealne do przechowywania większej ilości nawozu..
Jakie nawozy płynne magazynuje się w zbiornikach polietylenowych?
Najpopularniejszym rodzajem nawozu, który magazynowany jest w zbiornikach polietylenowych, jest RSM, czyli nawóz azotowy w formie roztworu saletrzano-mocznikowego. Jest to substancja, która wykazuje wysokie działanie korozyjne. Ponadto wyróżnia się także nawóz RSMS, będący roztworem saletrzano-mocznikowym zawierającym siarkę, wieloskładnikowy, mineralny nawóz NPK, składający się z azotu, fosforu i potasu oraz fosforowo-azotowy nawóz APP. W zbiornikach polietylenowych z powodzeniem mogą być przechowywane także płynne nawozy naturalne, czyli m.in. gnojowica i gnojówka.
Niezależnie od tego, jaki nawóz zamierzasz przechowywać w zbiorniku, pamiętaj, aby zainwestować w produkt sprawdzonej i zaufanej marki. Niskojakościowe wyroby mogą bowiem charakteryzować się mniejszą wytrzymałością czy szczelnością, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu żywotności zbiornika oraz na wystąpienie ryzyka niekontrolowanego skażenia gleby szkodliwymi substancjami.