Kryzys klimatyczny wyczuwalny jest na całym świecie, a sprowadza się do wielu czynników, spośród których najważniejsze to: postęp globalnego ocieplenia, powiększanie się dziury ozonowej oraz zanieczyszczanie powietrza i zatruwanie mórz i oceanów. Ratunkiem dla środowiska naturalnego stają się jednak odnawialne źródła energii, które do jej wytwarzania wykorzystują m.in. słońce, wiatr, wodę i biomasę. W artykule opisujemy, które z nich są najbardziej przyszłościowe.
Czym są odnawialne źródła energii?
OZE powstały w odpowiedzi na stale postępujący kryzys klimatyczny. Są to urządzenia, które do generowania energii wykorzystują naturalne źródła, które otaczają każdego człowieka. Do najbardziej popularnych urządzeń tego typu zalicza się turbiny wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne, elektrownie wodne, pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Dostęp do OZE jest w zasadzie nieograniczony, a ich eksploatacja nie wiąże się z zatruwaniem środowiska. Ich przeciwieństwem są technologie, których wydobycie i użytkowanie powoduje ograniczanie ich dostępności, wyczerpywanie się, a co za tym idzie – konieczność ponownego wydobycia. Wśród nich wyróżnia się m.in. węgiel i ropę naftową.
Rządy poszczególnych państw dążą do zwiększenia świadomości społecznej i tym samym do spowolnienia szkodliwego działania kryzysu klimatycznego, dlatego duża część z nich oferuje atrakcyjne i przyciągające uwagę dotacje, dzięki którym możliwe jest zastąpienie nieodnawialnych źródeł energii urządzeniami ekologicznymi.
Jakie odnawialne źródła energii są najbardziej przyszłościowe?
Warto rozpocząć od stwierdzenia, że w dobie dynamicznego i intensywnego postępu technologicznego ciężko jest stwierdzić, które urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii są najbardziej przyszłościowe. Eksperci zgadują jednak, że na ich czele staną instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, bowiem słońce wydaje się być najbardziej uniwersalnym źródłem wytwarzania energii.
Urządzenia wykorzystujące energię słoneczną nie wymagają obsługi czy ciągłego monitorowania płynności ich pracy. Inwestycja w urządzenia tego typu nie wiążę się z ogromnymi kosztami, a sam proces montażu zajmuje niewiele czasu. Dzięki temu zyskują one popularność wśród właścicieli zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw, przynosząc im tym samym korzyści, obejmujące m.in. zmniejszenie opłat związanych z produkcją energii elektrycznej. Fotowoltaika może ponadto sprawnie współpracować z innymi urządzeniami, takimi jak pompy ciepła.
Choć przyszłość jest zagadką, jedno jest pewne – każde działania, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, znacząco hamują postęp kryzysu klimatycznego. Niezależnie od tego, co za kilka lat może okazać się innowacją, warto już teraz zastanowić się nad przejściem na „ekologiczną stronę mocy”.