Chemikalia, które wykorzystywane są w najróżniejszych gałęziach przemysłu, muszą być magazynowane oraz transportowane w odpowiedni sposób. Do tych celów najczęściej wykorzystywane są zbiorniki z polietylenu, które gwarantują maksymalną ochronę przed wyciekiem szkodliwych substancji. W artykule opisujemy, czym się charakteryzują oraz jakie chemikalia mogą być w nich przechowywane.
Czym charakteryzują się zbiorniki z polietylenu?
Polietylen jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji zbiorników na paliwa i chemikalia. Jest to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, a także odpornością na działanie szkodliwych czynników – takich, jak promieniowanie UV, skrajne temperatury czy korozja.
Nowoczesne technologie, które wykorzystywane są podczas wytwarzania zbiorników z polietylenu pozwalają na produkcję wyrobów, które pozbawione są szwów, co w maksymalnym stopniu chroni przed wyciekiem substancji. Ponadto niektóre z nich zbudowane są w oparciu o konstrukcję dwupłaszczową, w której znajdują się dwie warstwy tworzywa sztucznego. Ścianki oddzielone są od siebie pustą przestrzenią, do której – w razie pojawienia się ewentualnej nieszczelności – wycieka substancja. Dzięki temu, zbiorniki na chemikalia wykonane z polietylenu, gwarantują bezpieczeństwo przechowywania substancji. Poszczególne modele różnią się od siebie pojemnością, wynoszącą najczęściej od kilkuset do kilku tysięcy litrów.
Co można przechowywać w zbiornikach z polietylenu?
Zbiorniki z polietylenu mają uniwersalne zastosowanie. Służą m.in. do przechowywania chemikaliów takich, jak np. AdBlue, nawozy płynne, a także glikol etylowy, fotochemikalia, dodatki do betonu i wiele więcej. Z powodzeniem sprawdzą się również podczas magazynowania stężonych zasad i kwasów, środków żrących i trujących oraz ścieków.
Zbiorniki polietylenowe znajdują ponadto zastosowanie w branży transportowej, rolniczej, budowlanej czy mechanicznej, gdzie wykorzystywane są do składowania paliwa, olejów smarowych, hydraulicznych oraz przepracowanych.
Należy pamiętać, że o jakości zbiornika w dużej mierze decyduje jego producent, warto więc wybierać modele, które pochodzą z zaufanego i sprawdzonego źródła. Gwarantuje to bowiem maksymalne bezpieczeństwo i swobodę przechowywania chemikaliów, nawet przez bardzo długi czas.