W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie codzienność bez samochodów. Towarzyszą one człowiekowi niemal wszędzie, podczas pokonywania zarówno długich, jak i krótkich tras. Ich swobodne użytkowanie nie byłoby jednak możliwe gdyby nie stacje paliw, a konkretniej – znajdujące się na nich dystrybutory. To one umożliwiają bowiem swobodne tankowanie, a dzięki stałemu rozwojowi przemysłu paliwowego, ich dostępność jest bardzo wysoka.
Jak wyglądają współczesne dystrybutory?
Dystrybutory wykorzystywane na dzisiejszych stacjach paliw to urządzenia, które są wyjątkowo intuicyjne i proste w obsłudze, a jednocześnie bardzo dokładne w pomiarze. Służą do precyzyjnego odmierzania sprzedawanego paliwa, a składają się przede wszystkim z elektrycznej pompy, licznika i pistoletu. Wszystko to umożliwia szybkie i swobodne napełnienie baku paliwa.
Na stacjach benzynowych najczęściej znajduje się kilka dystrybutorów, które kompatybilne są z różnymi rodzajami paliw: oleju napędowego, benzyny czy gazu. Niektóre z nich przeznaczone są także do tankowania AdBlue, czyli cieczy, która wykorzystywana jest w pojazdach z silnikami Diesla.
Jak powstał pierwszy dystrybutor?
Pierwszy dystrybutor paliwa powstał w 1885 roku w amerykańskiej Indianie. Stworzony został przez Sylvanusa F. Browsera, który opatentował swój wynalazek jakiś czas później.
W pierwotnym zamyśle urządzenie nie miało służyć branży motoryzacyjnej, a jego zastosowanie polegać miało na przenoszeniu nafty z magazynu do sklepu. Po 20 latach firma Browsera zaczęła na dużą skalę produkować dystrybutory, które przeznaczone były do odmierzania paliwa podczas tankowania samochodów. W 1925 roku wyposażone zostały one w zegarowe wskaźniki przepływanej cieczy, a w 1932 rozbudowano je do wskaźników pokazujących należność za zatankowane paliwo.
Co ciekawe – pierwsza stacja benzynowa, która powstała w 1905 roku, nie wykorzystywała dystrybutorów, a wyłącznie kanistry. Ich pojawienie się na stacjach przypada na rok 1913, kiedy to w Pittsburghu zaczęto rozlewać benzynę z dystrybutorów.
W Polsce natomiast pierwszy raz na stacji paliw pojawiły się one dopiero w 1924 roku w Warszawie. Wcześniej paliwo kupowane było w innych punktach sprzedaży, jednak w słabiej zaludnionych rejonach Polski swobodny dostęp do stacji z dystrybutorami był ograniczony jeszcze przez bardzo długi czas.
Na dzień dzisiejszy w kraju znaleźć można niezliczoną ilość stacji benzynowych, dzięki czemu tankowanie pojazdów nie sprawia najmniejszych kłopotów. Przeszłość – stosunkowo niedawna – nie wyglądała jednak tak kolorowo, dlatego podczas rutynowego napełniania baku samochodu warto pomyśleć o wygodzie, jakiej możemy doświadczać na co dzień.