Paliwa są niezbędne w naszym codziennym życiu. Zasilają zarówno samochody prywatne, jak i pojazdy wykorzystywane przez transport publiczny, przemysłowy, a także maszyny o napędzie spalinowym. Przechowywanie oleju napędowego czy benzyny wymaga odpowiednich pojemników oraz zachowania właściwych środków ostrożności.
Testy zbiorników i różnice cenowe
Dokonując zakupu zbiornika na olej napędowy, klient zazwyczaj kieruje się jego ceną oraz przeznaczeniem wskazanym przez producenta. Niewiele osób ma świadomość, że istnieją różne typy takich zbiorników i przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić kilka istotnych parametrów. Podstawą jest oczywiście jakość wykonania. To ona zapewni długie użytkowanie zbiornika i jego szczelność. Jest także gwarantem bezpieczeństwa ekologicznego i wyeliminowania ryzyka pożarowego.
Dopuszczony do sprzedaży zbiornik powinien również posiadać oznaczenia świadczące o tym, że przeszedł wszystkie niezbędne testy. Dotyczą one zarówno wymiarów, jak i ciężaru własnego, ale też odporności na działanie czynników środowiskowych i chemikaliów. Ważnym aspektem podczas zakupu jest również cena zbiornika, uwarunkowana wieloma różnymi czynnikami. Różnice są bardzo duże, dlatego niezwykle istotne jest wcześniejsze określenie własnych potrzeb i dobór zbiornika adekwatnie do nich dopasowanego.
Eksploatacja i konserwacja
Posiadając zbiornik na olej napędowy, można wyeliminować konieczność częstych wizyt na stacjach paliwowych, co w efekcie prowadzi do sporych oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza dużych gospodarstw i firm transportowych, które posiadają wiele maszyn lub pojazdów napędzanych olejem napędowym.
Pamiętajmy, że choć nowoczesne zbiorniki na paliwo wykonywane są z trwałych tworzyw sztucznych, ich żywotność w dużym stopniu zależy od odpowiedniej eksploatacji. Podstawową czynnością konserwacyjną jest okresowe czyszczenie. Wykonanie zbiorników z tworzyw sztucznych eliminuje problem korozji pod wpływem paliwa, ale zanieczyszczeń już nie. Do czyszczenia i konserwacji oferowane są więc specjalne preparaty, które rozcieńcza się wodą i wykorzystuje do płukania wnętrza pojemnika. Istotne jest stosowanie się do zaleceń producenta w tym zakresie. Wrażliwym elementem, który wymaga uwagi, jest też pompa dostarczana wraz ze zbiornikiem.