Nawozy płynne takie jak RSM są bardzo popularne w rolnictwie. Łatwo się je rozprowadza i lepiej wchłaniają się niż nawozy stałe. Wymagają one jednak odpowiednich warunków przechowywania. Do tego niezbędne są specjalne zbiorniki do nawozów. Czym kierować się przy ich wyborze?
Zwykłe zbiorniki
Jedną z opcji jest zakup zwykłych, „sztywnych” zbiorników. Są one bardzo wytrzymale i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie ulegają uszkodzeniom ani od palącego słońca, ani silnych opadów. Ich zaletą jest to, że są niezwykle proste w obsłudze. Bardzo łatwo je uzupełnić, ale także opróżnić. Te najwyższej jakości wyposażone są w zawór kulkowy, dzięki któremu łatwo przeprowadzić grawitacyjny zrzut nawozu. Najczęściej kupowane są pojemniki na nawóz o pojemności 9 i 15 tys. litrów. Mają one stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo się je przechowuje i transportuje. Są one świetnym wyborem dla małych gospodarstw rolnych. W przypadku tych większych warto zastanowić się nad zakupem zbiorników elastycznych.
Zbiorniki elastyczne
Zbiorniki elastyczne pomieszczą od 3000 do 2 000 000 l nawozów. Są zrobione z bardzo wysokiej jakości tkanin, dzięki czemu nie uwalniają nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo tkaniny te sprawiają, że zawartość zbiornika nie naświetla się. To z kolei chroni ją przed wykwitem glonów lub innych niepożądanych organizmów. Pusty zbiornik jest niezwykle wygodny w transporcie. Aby go użyć, należy zapewnić mu wypoziomowaną, płaską powierzchnię, wyłożoną tkaniną ochronną. W zbiorniku można przechowywać nie tylko nawozy płynne, ale także wodę przemysłową i gnojowicę. Nowoczesne zbiorniki w 100% podlegają recyklingowi, a ich żywotność ocenia się aż na kilkadziesiąt lat. Przez swoje spore rozmiary nie są zalecane do małych gospodarstw.